Apartmány Chorvatsko

O Chorvatsku

Informace o malebné zemi Chorvatsku na pobřeží Jaderského moře

Chorvatsko je země nacházející se většinou na balkánském poloostrově u pobřeží Jaderského moře. S počtem 4.400.000 lidí jej obývají převážně Chorvaté s početnou srbskou menšinou. Obyvatelé Chorvatska jsou převážně křesťansky založeni. Země byla osídlena Chorvaty v sedmém století, byla součástí Jugoslávie po většinu 20. století a vyhlásila svou samostatnost v roce 1991 čímž vystoupila ze svazu federativních republik Jugoslávie. Chorvatsko bylo založeno v rané fázi sedmého století, stalo se středověkým vévodstvím v roce 852, předtím, než je uznána papeže římského katolíka v 879. Země byla povýšena na království v roce 925 a spojeno s Maďarskem v roce 1102. V roce 1527, po bitvě u Moháče, bylo Chorvatsko spojeno s habsburskou říší Maďarska ve společném obranném svazku kde zůstalo až do získání nezávislosti od Rakousko-Uherska po první světové válce v roce 1918.
vlajka Chorvatska Chorvatsko hraničí s Maďarskem a Srbskem na severu, Bosnou a Hercegovinu na východě a Černou Horou na jihovýchodě. Celou západní hranici Chorvatska tvoří Jaderské moře a jeho pobřeží o délce 1777 km. Rozloha 21.851 čtverečných mil (56.594 m² km) se skládá ze tří oblastí: Slavonie, Dalmácie a Istrie. Země má mnoho důležitých mořských přístavů na jejím západním pobřeží (Dubrovnik, Split, Rijeka), dva velké říční toky (Sava a Drava) a umožňuje snadný přístup ke Středozemnímu moři a italskému pobřeží. Mezi 47 evropskými státy patří Chorvatsku 26. místo podle počtu obyvatel a také 26. místo i podle rozlohy. Hned po Irsku mělo Chorvatsko největší zaznamenanou míru emigrace na světě.

Informace o Chorvatsku

mapa Chorvatska Chorvatsko je republika a originální název země je HRVATSKA s mezinárodním označením zkratkou HR.
Chorvatskou měnou je KUNA (KN), která má 100 lipa. Název měny byl odvozen od zvířete kuna jehož kožešina byla dříve používána jako jednotka v obchodě. První známé použití kuny na chorvatské minci sahá až do roku 1256 kdy byla zobrazena na místní měně vydané ve Slavonii (severní-kontinentální část Chorvatska). Současné hlavní město Chorvatska je Záhřeb (populace asi 1.000.000), velmi staré a příjemné město, zmiňované poprvé v roce 1094. Chorvatské národní symboly jsou: Vlajka trikolóry (červená, bílá, modrá, uspořádané v tomto pořadí kolmo), a erb (13 červených čtverečků a 12 stříbrných uspořádáných nepravidelně v poměru 5x5) který je velmi starým symbolem Chorvatska připomínajícím červeno-bílý šachový stolek nad kterým je koruna složená z pěti regionálních symbolů představujících nejstarší známý chorvatský erb, dále Dubrovník, Dlamácii, Istrii a Slavonii.
Turistické rozdělení Chorvatska je podle Chorvatského turistického sdružení následující: od severu - Istrie, Kvarner, Severní Dalmácie - Zadar, Střední Dalmácie - Šibenik, Jižní Dalmácie - Split, Dalmácie - Dubrovník.
Chorvatsko je krásná země s nádherným pobřežím. Pobřeží je členité, plné ostrovů, zátok a pláží. Turisté si cení Chorvatska zejména pro čistotu moře a množství historických památek a přirodních znamenitostí. Chorvatsko má více než tisíc ostrovů na pobřeží Jaderského moře , přesněji - 1185 (z toho 66 obydlených) a jako takové představuje zřejmě nejzajímavější pobřeží v Evropě. Do Chorvatska se dostanete vpohodě autem za cca deset hodin, autobusem nebo můžete zkusit Chorvatsko letecky s přílety na letiště Split, Dubrovník, Zadar, Krk či Pula.

 

Doporučujeme: O Chorvatsku